CHUDY ŻOŁNIERZ – ostatnia premiera na gazowej

Date: 18 stycznia 2020

Time: 20:00

CHUDY ŻOŁNIERZ – ostatnia premiera na gazowej

„Jestem bardziej tobą niż ty sam”

Sussin, tytułowy Chudy żołnierz wraca po 5 latach z wojny. W domu zastaje swoje alter ego, Grubego żołnierza, który przywłaszczył sobie jego żonę, dziecko, tożsamość. Nierozpoznany przez bliskich i sąsiadów Chudy żołnierz zamieszkuje na podwórzu śledząc przez okno życie swojego sobowtóra z “tłustych lat”, dyskutując i kłócąc się z nim. Wkrótce pojawia się kolejna, trzecia wersja głównego bohatera – Pełzający żołnierz – ranny i konający, on także uważa siebie za Sussina…

Trzy warianty osobowości głównego bohatera – Chudy, Gruby i Pełzający żołnierz podejmują próbę zrozumienia własnej tożsamości, która się rozpada, zadają pytanie co stanowi jej istotę, na czym polega niepowtarzalność człowieka.

Świat w którym dzieję się akcja, to świat niedostatku i zagrożenia, panuje głód, o jedzenie trzeba walczyć, a ludzkie relacje zostały zaburzone przez wszechobecną wojnę, która nigdy się nie kończy.

“Chudy Żołnierz”, który swobodnie nawiązuje do antycznej komedii Plauta “Amfitrion”, to jeden z ostatnich dramatów Levina, jak dotąd był wystawiany poza Izraelem tylko raz, we Francji w 2013 roku przez Théâtre Simone Signoret. Spektakl w Supernovej jest więc polską premierą tego tekstu.

scenariusz: Hanoch Levin
Reżyseria i światło: Jakub Kowalik

Muzyka: Magda Smoławska, Wojciech “Pinokio” Sochaczewski, Jakub “Żmij” Zielina  oraz piosenkę “Ciemna Noc” wykona Maciej “Kaczka” Zimowski

obsada:

Chudy Żołnierz: Łukasz Leśniewicz
Gruby Żołnierz: Paweł Jałoszyński
Pełzający Żołnierz: Kirill Aleksandrov
Kobieta: Ula Radwan
Dziecko: Agata Hajdukiewicz
Ślepy sąsiad, Niemy Sąsiad, Martwy dziadek: Michael Adler

Projekt plakatu: Jakub Szachnowski
tłumaczenie: Ela Sidi

bilety 25zł/15zł do kupienia online lub przed spektaklem