Vacuum Cleaner – wernisaż Agnieszki Kotarby

Date: 18 stycznia 2019
Time: 00:00 - 00:00
Wernisaż

VACUUM CLEANER — AGNIESZKA KOTARBA — SCENA SUPERNOVA
(Wernisaż 18.01. Wystawa dostępna przez dwa miesiące.)

„Vacuum Cleaner” to wystawa prac młodej artystki Agnieszki Kotarby, na której zaprezentowane zostaną dzieła powstałe w latach 2013 – 2018. Ich wspólnym mianownikiem jest temat relacji międzyludzkich, ich ambiwalentności — z jednej strony potrzeba kontaktu, a z drugiej poszukiwanie pustki, spokoju, „wyczyszczenia“ przestrzeni emocjonalnej.

To swoista walka pomiędzy Horror, a Amor Vacui. Absolwentka krakowskiego ASP poprzez swoje prace stara się zaprosić nas do spotkania z samym sobą, do zderzenia się z otaczającym nas zewsząd nadmiarem rzeczy oraz emocji.

Artystka dzięki przedstawieniu fragmentów kobiecego ciała — zwłaszcza nóg, dłoni, torsów, odcina się od konkretyzowania i personalizowania prezentowanych postaci, pozwalając odbiorcy na utożsamienie się z poruszanymi przez nią problemami. Samotność, potrzeba akceptacji, oddalenie, to stany emocjonalne, które towarzyszą człowiekowi od zawsze. Da się jednak odczuć, że „Vacuum Cleaner” to historia opowiedziana przez kobietę. Widz ma okazję do wyjątkowego doświadczenia sensorycznego, dotykając miękkich, puszystych reliefowych prac, które podkreśla cielesny, „kobiecy” kolor beżu i pudrowego różu. Silną inspirację stanowią dla artystki prace Marii Pinińskiej – Bereś.

Kotarba, bazując na przedstawieniach, które cechuje stałość, harmonia i dążenie do symetrii, namawia nas do introspekcji swojej cielesności, stanu aktualnego, oczyszczenia z nadmiaru. Jednakże ten stan jest chwilowy, ciało nieidealne, a owe tytułowe „wyczyszczenie” jest ulotne. W końcu każda pustka musi zostać kiedyś na nowo wypełniona.

Wystawa towarzyszy spektaklowi „Maraton w Nowym Jorku”. Prezentowane prace, podobnie jak przedstawienie odnoszą się do stanu naszej kondycji fizycznej oraz psychicznej, a zwłaszcza stanów emocjonalnych, relacji międzyludzkich. Te nieidealne-realne przedstawienia ciał w pracach Agnieszki Kotarby korespondują z poruszanymi w spektaklu brutalnymi aspektami fizyczności, pogoni za doskonałością, uzmysławiając nam problem bólu i walki, stale towarzyszącej gatunkowi ludzkiemu.

Właśnie kiedy cierpisz, musisz się zdobyć na wysiłek

„Życie to koszmar. A ty jesteś w środku. Albo mu dopierdolisz, albo ono dopierdoli tobie” – cyt. Maraton w Nowym Jorku.

Urszula Dudek, Agnieszka Kotarba