Znaczył Kapitan

Date: 3 grudnia 2023

Time: 19:30

Jesteśmy zmuszeni odwołać dzisiejszy spektakl o 19:30!

Wkrótce podamy kolejne terminy 


Szymon Jachimek “Znaczył kapitan”

Figura ojca-kapitana czyli Onego jawi się jako postać znana nam z pokolenia naszych ojców i dziadków, gdzie wartość mężczyzny wyznacza sukces zawodowy. Gdy cichnie sztorm i trzeba sobie radzić z życiem na lądzie, na emeryturze, Kapitan traci poczucie sprawczości i kontroli, a zatem i sens życia.

Sztuka gęsta jest od silnych i zagmatwanych relacji rodzinnych, które jak splątane liny będące elementem scenografii łączą poszczególne postaci wielopokoleniowej rodziny. Żona i dzieci Onego przez lata radzili sobie na co dzień bez męża i ojca, dlatego trudno teraz nadrobić stracony czas i odbudować nadwątlone więzi, a utrudniają to zadawnione urazy i rozczarowania.

 

Pozbawione chronologii morskie reminiscencje, pełne przygód, niebezpieczeństw i sztormów, przywołują czasy dawnej aktywności i przywództwa Kapitana, kontrastuje to z dzisiejszym marazmem i wycofaniem.
W scenach retrospektywnych poznajemy także fragmenty historii rodzinnej i kurs, który obiera bohater, i który prowadzi go nieubłaganie do sytuacji teraźniejszej, ze wszystkimi konsekwencjami, czyli do wydarzeń podczas świętowania 70 urodzin.

Recenzja Agaty Tomasiewicz

reżyseria Jakub Kowalik
scenografia: Paweł Łubkowski
muzyka: Wojciech Pinokio Sochaczewski
ruch sceniczny: Małgorzata Haduch
kostiumy: Julia Łucja Mazur
współpraca kostiumograficzna: Wiktoria Chromińska
oprawa graficzna Jakub Szachnowski
zwiastun/fotografie Paweł Łubkowski, Piotr Werewka

 

Obsada:
On Piotr Piecha
Żona/Nieżona Ewa Skolias
Córka/Niecórka Magdalena Smoławska
Syn/Niesyn Bartosz Rułka
Zięć/Niezięć Piotr Werewka
Wnuczka/Niewnuczka Katarzyna Gazdowicz
Pingwin Veronika Proniakina/Magdalena Banka

 

Bilety 45zł normalny/35 ulgowy do kupienia online lub w teatrze

 

Spektakl “Znaczył kapitan” otrzymał wyróżnienie na 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Nagrodę Specjalną Jury 49 Tyskich Spotkań Teatralnych.

 

Zwiastun: