Festivalt || Mojry – krakowska premiera performansu Betty Q

Date: 28 czerwca 2024
Time: 20:00
Location: Zyblikiwicza 12/4
Performance

Mojry – krakowska premiera performansu Betty Q

Język: polski (z tłumaczeniem na angielski) Trzy performanse, obrazy i opowieści; zestawienie performansu płci (burleski), sztuki wideo i reportażu. Głosami przyjaciółek Betty Q pyta o tożsamość, blizny, makijaż, rodzinę, miesiączkę, nagość, starość, seks, matkę, ciało, włosy, śmierć, rozstępy, dzieci i rytuały. Poszczególne części spektaklu zszywa nicią Mojr, greckich bogiń przędzących losy człowieka. Wystawia na pokaz to, co zazwyczaj niewidoczne i przemilczane.



Betty Q – pierwsza polska performerka i nauczycielka burleski, od 2010 występująca na polskich i światowych scenach. Półfinalistka Mam Talent, zwyciężczyni Caput Mundi Burlesque Festival. Autorka choreografii filmowych i teatralnych. Założycielka Akademii Burleski, współzałożycielka Madame Q (do 2021). Czyta nago i reżyseruje w projekcie Bez Okładek. 

Koncepcja, dramaturgia, performans: Betty Q

Opowieści: Marta Kamińska, Liv Furga, Kokos, Nokturna, Julianna Pandora Nowak, Red
Juliette, Szumi
Montaż wideo: Robert Gajda
Produkcja: Simona Kasprowicz

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Moirae – the premiere of Betty Q’s performance in Krakow 

Language: Polish (with English translation)

Three performances, images, and stories; a juxtaposition of gender performance
(burlesque), video art, and reportage. Through the voices of female friends, Betty Q asks about identity, scars, makeup, family, menstruation, nudity, old age, sex, motherhood, body, hair, death, stretch marks, children, and rituals.  The performance stitches together the various parts of the show with the thread of the Moyras, the Greek goddesses who spin the fate of man. Itputs on display what is usually invisible and silent.

Betty Q – the first Polish burlesque performer and teacher, performing on Polish and world stages since 2010. Mam Talent semi-finalist, winner of Caput Mundi Burlesque Festival. Author of film and theater choreographies. Founder of the Burlesque Academy, and co-founder of Madame Q (until 2021). She reads naked and directs in the Bez Okładek project.

Concept, dramaturgy, performance: Betty Q

Stories: Marta Kamińska, Marta Kamińska, Liv Furga, Kokos, Nokturna, Julianna Pandora
Nowak, Red Juliette, Szumi
Film editing: Robert Gajda
Production: Simona Kasprowicz

HCM – performatywne czytanie w ciemności

Date: 1 lipca 2023
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Performance

HCM – performatywne czytanie w ciemności w Krakowie

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wspólnie z Plaża i Ciemnia oraz Sceną Supernova zapraszają do Krakowa na performatywne czytanie w ciemności realizowane
na podstawie prozy eksperymentalnej Andrzeja Urbańskiego pt. HCM.

„Jeżeli ktoś nie wiedział dotąd, jak działa sprzężenie myśl-umysł-rzeczywistość, to słuchając prozy-nieprozy Andrzeja K. Urbańskiego może to lepiej zrozumieć. Jak mówił Gurdżijew – człowiek-maszyna nie może nic czynić. Wszystko mu się zdarza. Na nic nie ma wpływu. Nie widziałem dotąd dosadniejszej artystycznej ilustracji tej metafory. To co jest w nas mechaniczne (umysł), zawsze oczekuje od życia i sztuki jakiegoś efektu, puenty i organizuje rzeczywistość w wyobraźni pod te założenia, we wszystkim doszukując się sensu”.

Maciej Milach

Tekst: Andrzej Urbański
Głos
: Orfeusz Jakubiszyn
Dźwięki i reżyseria: czervo01

 

Informacja o twórcach:

 

Marcin Czerwiński (czervo01) – Marcin Czerwiński (czervo01) – literaturoznawca, autor projektu teatralnego „Ciemnia” i strony literackiej plazaciemnia.pl. Założyciel i przez dwie dekady szef pisma „Rita Baum”. Wydał książki o literaturze: Smutek labiryntu (2013), Maszyna przecząca (2014), zredagował zbiór Od antropozofii po Schulza (2016). Autor książki poetyckiej Miniaturzyści esperanto (papierwdole, 2020). Zajmuje się antropologią literatury i przygotowuje książkę o Stanisławie Przybyszewskiej. Mieszka we Wrocławiu.

fot. Paweł Zasada

 

Andrzej Urbański (ur. 1963) – zajmuje się wideo, instalacją, malarstwem, fotografią, rzeźbą oraz książką artystyczną. Od 1988 roku swoje prace prezentuje na wystawach, pokazach oraz najważniejszych festiwalach filmowych i sztuki mediów, m.in. w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu (regularnie od 1991 roku.), N.E.W.S. Baltic Art Biennale (Szczecin, Ryga, Visby 1999-2000), Image Forum Festival (Tokio, Yokohama, Kioto, Fukuoka, 2002), International Rotterdam Film Festival (2002), Warsaw Electronic Festival (2003), a także m.in. w Muzeum M. Chagalla w Witebsku, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Museum Moderner Kunst Ludwig Stiftung oraz w Kunsthalle w Wiedniu, w galeriach Bunkier Sztuki w Krakowie, Wozownia w Toruniu, Kronika w Bytomiu, BWA we Wrocławiu i Zielonej Górze, Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku. Jego prace wideo powstawały we współpracy z ośrodkami Telewizji Polskiej we Wrocławiu i Szczecinie, są częścią wielu kolekcji. Juror pierwszej polskiej edycji festiwalu The One Minutes (2006). Laureat drugiej nagrody Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO (1999) oraz Wyróżnienia Honorowego Międzynarodowego Festiwalu transmediale w Berlinie (2003); w roku 2010 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu, gdzie kontynuuje swój wieloletni projekt „Widok bez okna”.

fot. Paweł Zasada

Orfeusz Jakubiszyn – aktor, performer. Związany z niezależnymi grupami artystycznymi Wrocławia. W latach 80. z Pomarańczową Alternatywą brał udział w nieformalnych działaniach parateatralnych i literackich. Adept Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, uczeń wydziału aktorsko-wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Formy, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Studiem Matejka, Instytutem Grotowskiego, Więcej niż Teatr, Te-O-Ka. Uczestnik warsztatów z obszarów teatru fizycznego, improwizacji, butoh, dramatu, teatroterapii, terapii uzależnień. Wolontariusz Domów Pomocy Społecznej.

fot. Paweł Zasada

 

proj. artau

Producenci i organizatorzy:
Plaża i Ciemnia || plazaciemnia.pl (Marcin Czerwiński)
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Spektakl dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Organizatorzy wydarzenia:

Fundacja CDN


plazaciemnia.pl (Marcin Czerwiński)

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

Przyjaciel

Date: 29 grudnia 2021
Time: 00:00 - 00:00
Performance | Spektakl

"Przyjaciel" pokaz sceniczny inspirowany opowiadaniem Stanisława Lema 1959 roku pod tym samym tytułem.

Kameralna opowieść, w której pojawiają się dwie główne postaci – członek klubu krótkofalowców oraz tajemniczy gość, który nakłania głównego bohatera do skonstruowania dziwnego aparatu dla tajemniczego „przyjaciela”. Ta pełna suspensu i wciągająca historia jest bardzo aktualna dzisiaj, w świecie współczesnych komputerów i sztucznej inteligencji.

Występują:
Adam: Kirill Aleksandrov
Harden: Jakub Kowalik

Wstęp wolny

“OŚĆ!” Performance: Marta WIśniewska/Małgorzata Haduch

Date: 25 lipca 2021
Time: 00:00 - 00:00
Performance
„OŚĆ!”
performance na głos i ciało
Wykonanie: Marta Wiśniewska
Koncepcja i reżyseria: Małgorzata Haduch
Kostium: Hanka Podraza
Światło: Piotr Werewka
Produkcja: Free The Dance

Bilety: 50zł
Do kupienia online lub przed pokazem
To nie jest koncert. To performance na głos i ciało, w którym na scenie pojawia się Marta Mandaryna Wiśniewska. Metaforycznie „goła” odpala rakietę, w której jest mnóstwo emocji przepuszczonych przez ciało i głos. Lecz to nie jest koncert. W formie „OŚĆ!” zbliża się do performensu, zahacza o nowe praktyki performatywne. Jest to swoisty debiut Wiśniewskiej, gdyż kreuje język ekspresji, jakim do tej pory się nie posługiwała, używa głosu a capella, za którym podąża minimalistycznym ruchem. Jest to i debiut dla Haduch jako reżyserki nietypowego przedstawienia, gdyż po raz pierwszy wiodącą formą kompozycji jest dźwięk, a nie choreografia.
„Pracujemy z partyturą - rodzajem improwizacji strukturalnej, szkielet jest zafiksowany, lecz w środku dopuszczalna jest pewna dowolność interpretacji.”
„OŚĆ!” to spotkanie jakże odległych od siebie światów scenicznych, przeszłości Haduch spędzonej częściowo w amsterdamskim i krakowskim offie oraz scenicznej komercyjnej kariery Wiśniewskiej. Obydwie artystki przejrzały się w sobie, dostrzegając nieodkorkowany potencjał mówienia wreszcie swoim własnym językiem.
Wiśniewska i Haduch to nowy duet sceniczny, świeża przyjaźń i wspólne wizje. Jedną z nich jest „OŚĆ!”, od której wszystko się zaledwie zaczyna...
Dziękujemy za użyczenie sali na próby Dzielnicowemu Ośrodkowi Kultury Ursynów w Warszawie.

Supernova Live: Supernova Talk Show

Start date: 28 maja 2020
End date: 30 czerwca 2020
Time: 00:00 - 00:00
Performance | Prezentacja | Spotkanie

Witajcie Ponownie! lada moment ruszamy z nadawaniem Supernova Live!

Na początek mamy dla was Talk Show - poprowadzą Dariusz Świątek i Łukasz Leśniewicz a swoją obecnością zaszczycą nas Bohaterowie Wieczoru:

Talk show będzie dostępny na platformie Youtube:

https://youtu.be/oU_UvJMvQ0k

Alicja Górkiewicz- Teatrolog, performatyk. Ukończyła wiedzę o teatrze na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Magister Sztuki Katedry Performatyki UJ. Pasjonatka teatru amatorskiego i ulicznego. Przez rok studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Barcelonie, Obecnie pracuje w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego w Krakowie, gdzie zajmuje się organizacją badań na pierwszym w Polsce synchrotronie dla polskich i zagranicznych naukowców.

Andrzej Siek- Urodzony w 1973 roku, absolwent Liceum Plastycznego w Jarosławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskał dyplom z wyróżnieniem w 1999 roku. W jego rzeźbach często pojawiają się symbole macierzyństwa i opiekuńczości. Ukazuje naszą zależność i bezpośredni związek z naturą, a także ludzką kruchość wobec żywiołów przyrody. Często również odwołuje się do swoich snów odsłaniając w nich część siebie.

Wystąpią także przed Państwem

Wiktoria Sędzimir

Piotr Barcik

Wojciech Sochaczewski

 

Supernovy rok vol.2 | Sylwester w teatrze

Start date: 31 grudnia 2019
End date: 1 stycznia 2020
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Komedia | Koncert | Performance | Spotkanie | Wernisaż | Wystawa

Zawieszeni w otchłani kosmicznej niniejszym ogłaszamy:

Supernovy rok vol.2 | Sywester w Teatrze

19.00 - 20.00 / Spektakl improwizowany
21.00 - 23.00 / Talk Show
23.00 - xx.xx Koncert Jakuba "Żmija" Zeliny i przyjaciół + embniarski Jam


Do ostatka sił,
Do ostatniej kropli wody,
Do przepalenia ostatniego elektrycznego grzejnika

Naszymi gośćmi będą:

Maciej Kaczka Zimowski
- ornitolog, biznesmen,
poeta, pieśniarz, cyklista i skandalista

Krzysztof Korczyński
-ur. 1 maju 1945 w Krakowie niedokończony psycholog,
skończony plastyk, rymopisarz

W plani piosenki, poezje, wernisaż ikon!

¡Uwaga!

Bilety dostepne są w super cenie!

80zł/osoba
- wliczamy w koszt: ciepły posiłek i beczkę wody, również można przynieść także swoje jedzenie oraz alkohol.

 

BASIA OBLESIA

Date: 1 września 2019
Time: 00:00 - 00:00
Performance | Spektakl

BASIA OBLESIA

Zapraszamy na wyjątkowy spektakl – standupowy dramat jednej aktorki, zatytułowany „Basia Oblesia”. Za pomysł i wykonanie odpowiada aktorka Teatru im. Stefana Żeromskiego, Ewelina Gronowska.

Przedstawienie zaczyna się od słów:

„Mam na imię Ewelina, jestem skromną dziewczyną. Zazwyczaj. Na co dzień jestem po prostu zwykłą Eweliną, zwyczajną dziewczyną. Normalną. Czasem tylko coś mi się tak jakby dzieje w głowę. Czasem coś mi pstryk – tak pstryknie w mózgu, jakiś przeciąg mi się zrobi pomiędzy czaszką, i nagle, słuchajcie, jestem kimś zupełnie innym… Znacie to?”

To nie jest Teatr.
To nie jest Stand-up.
To nie jest kabaret.
To zupełnie nowa formuła spotkania z Widzem.
To budująca się przez cała godzinę, relacja pełna śmiechu,wzruszeń i głębokich doznań.

Basia, symbol współczesnej kobiety, rozdartej pomiędzy"chciałabym", a "mam".
Basia, jedyna szczera odpowiedź na potrzebę zrozumienia kobiety.
Tylko Basia obnaża się przed Widzem (dosłownie!) na zbyt krótką godzinę

UWAGA!
STAN DUPOWY CZYLI DRAMAT JEDNEJ AKTORKI PRZEZNACZONY JEST TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH

Pomysł i wykonanie: Ewelina Gronowska
Słowa: Mateusz Pakuła
Muzyka: Marcin Pakuła

bilety 30/20 zł do kupienia na stronie online lub przed spektaklem.

*****
W sieci o Basi:

Maciej Stroiński - http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/275411.html

Agnieszka Majcher - http://www.zenit-admin.ogicom.pl/download/Projektor_35/projektor_35www.pdf - strona 37

 

Kon.zum

Date: 12 maja 2019
Time: 00:00 - 00:00
Performance | Spotkanie | Taniec

Nasz teatr przyjeżdża z Czech do Supernovej aby zagrać i podyskutować!

spektakl 19:00
dyskusja 20:30

Młodzi artyści z Ołomuńca wykorzystują formy teatru cieni i tańca tworząc poetyckie przedstawienie. Ale ich głównym celem jest zmierzenie się z gorącymi tematami współczesnego świata.

Spektakl pokazuje osobę, która jest nastawiona na życie. Miłość, funkcjonowanie grup społecznych, materializm to kwestie, z którymi musi się zmierzyć jednostka. Używamy ruchu i dźwięku, aby zilustrować walkę i chęć emancypacji.

Po spektaklu chcielibyśmy zaprosić Cię do dyskusji na temat kwestii ochrony środowiska i dzielenia się naszym doświadczeniem.

koncepcja: Nikola Šroubková a Štefánia Kuchárová

wykonawcy: A. Bucek, E. Dvořáková, Š. Kuchárová, S. Kytlica, N. Livingstone, K. Martínková, S. Mašínová, T. Pospíšil, N. Šroubková, T. Telekyová

bilety 25/15 zł online  lub w teatrze przed występem

performance 19:00
discussion 20:30
tickets 25/15 zł https://scenasupernova.pl/ OR before performance at the theater

Our host from Czech Republic will come to Scena Supernova to play and discuss!
Young artists from Olomouc use forms of shadow theater, dance and metaphorical images in order to create poetic performance. But their aim approach to the strong topics of the our modern world.

The performance shows the individual as it’s being disposed to life. Love, social groups, materialism those are some of the influences that the individual is facing and consuming. We use movement and sound to illustrate it’s fight and desire to emancipate.

After the performance we would like to invite you to discussion about the topic of environmental issue and sharing our experience.

concept: Nikola Šroubková a Štefánia Kuchárová
performers: A. Bucek, E. Dvořáková, Š. Kuchárová, S. Kytlica, N. Livingstone, K. Martínková, S. Mašínová, T. Pospíšil, N. Šroubková, T. Telekyová

 

PIEKŁO NIEBO

Start date: 2 sierpnia 2018
End date: 3 sierpnia 2018
Time: 00:00 - 00:00
Location: Gazowa 21
animacja | Koncert | Malowanie | Performance | Spotkanie | Taniec | Wystawa

Scena Supernowa udostępnia swoją przestrzeń 30 młodym artystom.
Temat jest jeden. Całkowita wolność interpretacji.
Piekło i niebo otwierają przed Wami swoje wrota na jeden sierpniowy wieczór i jedną sierpniową noc. Przyjdź.

DWIE SCENY - PIEKŁO NIEBO


???PIEKŁO TECHNO???

Pierwsze drzwi czerwonej bramy zaprowadzą was do piekielnej Krainy Hadesa. Trzy sale pełne ciemności, piekielnego ognia i dymu w których po ścianach niosą się elektroniczne dźwięki regularnie uderzające o pękające ściany.
?Lvl. 1 Starożytni Grecy dawali zmarłym pod język monetę, aby dusza mogła zapłacić i przedostać się na drugi brzeg. Każdy z was otrzyma jedną słodką monetę, bilet na drugą stronę.
?Lvl. 2 Ponadto w Hadesie panował sąd zmarłych składający się niegdyś z trzech sprawiedliwych królów. W drugiej sali spotkacie ich a ci uraczą was piekielnym napojem.
?Lvl. 3 Wejścia pilnuje także trzygłowy pies, Cerber. On przepuści was dalej, gdzie w ostatniej sali, na końcu piekła z wysokiej góry synowie i córki Hadesa pozwolą wam oddać się bezkresnej rozkoszy hipnotyzujacej muzyki.

? PROGRAM ?

22 - 23 ?Ritchie Tobacco

23 - 24 ?Marcela

24 - 1 ?Fogontheforehead

1 - 2 ?CEZETEN

2 - 3 ?DZMK

3 - 4 ?CATCH 22

4 - 5 ?INTYRE

(22:00- do końca)

PROGRAM NIEBA WKRÓTCE ☁️

Poszukiwaliśmy pretekstu do pokazania siebie i swojej twórczości, pretekstu do świętowania, pretekstu do spotkania i rozmowy. Dlatego 2 sierpnia będziemy podziwiać sztukę, rozmawiać, świętować, pić kolorowe drinki i słuchać dobrej muzyki.

START 18.00

Wjazd 10zl
Wejście do kupienia na bramce.

Metapacek – Super Psychodelic Show

Date: 14 czerwca 2018
Time: 00:00 - 00:00
Location: Gazowa 21
Koncert | Performance | Wernisaż

Zespół Metapacek w czerwcu świętuje pierwszy rok wspólnego grania, dlatego zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, czyli

METAPACEK – SUPER PSYCHEDELIC SHOW!//Koncert


Będzie to wyjątkowe widowisko, na które będą się składać nowe i bardziej znane utwory zespołu, świeże aranżacje i przygotowana specjalnie na tę okazję bogata oprawa wizualna. Będziecie mogli rozsiąść się wygodnie w fotelu Sceny Supernova, zapiąć pasy i wyruszyć z zespołem w psychodeliczną podróż w nieznany punkt w oddali.

Uwaga! Takie przygody mogą odmienić człowieka!

By przygotować uczestników na tak mocne doznania, wydarzenie będzie składać z jeszcze dwóch części:

WERNISAŻ WYSTAWY WERONIKI SZWARNÓG
Weronika Szwarnóg jest autorką całej oprawy graficznej zespołu. Na wystawie w Scenie Supernovej zaprezentuje swoje najnowsze prace.
Wstęp na wystawę jest darmowy.
Więcej informacji wkrótce.

PREMIEROWY POKAZ TELEDYSKU PT. „MOTYLE”

BILETY: 15 złoty

Koncert odbywa się w związku z organizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe konkursem „Partnerstwo dla Muzyki”

Do zobaczenia!
Andrzej, Filip i Mikołaj

O Metapacu:
Metapacek to kosmiczna maszyna masowego rażenia składająca się z trzech idealnie spasowanych ze sobą części: Filipa, Mikołaja i Andrzeja. Działa intensywnie w Krakowie wykonując muzykę na pograniczu rocka i hiperprzestrzeni. Swoją maksymalną skuteczność osiąga w trakcie pełnych improwizacji występów na żywo, gdzie bez problemu przejmuje kontrolę nad umysłami słuchaczy wywołując na ich twarzach błogie uśmiechy i projektując w ich umysłach wizję ciepłej, nieskończonej przestrzeni. Pomimo rozwoju technologii teleskopowej nie zaobserwowano dotychczas w obszarze Supergromady Laniakea osoby niezadowolonej z koncertu Metapacka.
https://soundcloud.com/metapacek/sets/liveset-radio17