WYSPY | wystawa fotografii Karoliny Nocoń

Start date: 13 sierpnia 2022
End date: 31 sierpnia 2022
Time: 00:00 - 00:00
Wernisaż

Jeszcze tu jesteś, ale jakby cię nie było. W tamtą stronę podróżuje już tylko wiatr. Zanurzasz dłonie w oceanie, a one przechodzą na drugą stronę planety, tam, gdzie w morzu drzew szukasz przede wszystkim światła.

Jeszcze tu jesteś, ale jakby cię nie było. W tamtą stronę podróżuje już tylko wiatr. Zanurzasz dłonie w oceanie, a one przechodzą na drugą stronę planety, tam, gdzie w morzu drzew szukasz przede wszystkim światła. Wyspy są zimne w dotyku, ale skóra i tak lgnie do ich wilgoci, wciera fale w niebieskie żyły i upaja się tonią; toną, toniesz, a czasem nawet tniesz niezatapialne myśli na pół, pół-ląd, pół-woda. Spotykamy się na krawędzi. Może nawet ostatni raz
Wernisaż wystawy fotografii Karoliny Nocoń pod tytułem WYSPY odbędzie się 13 sierpnia o godzinie 19:00
Wystawa potrwa do końca sierpnia, a wystawione fotografie będą na sprzedaż; zachęcamy do kontaktu z autorką.

Sławomir Lewczuk – PLAKACISTA

Start date: 28 sierpnia 2021
End date: 30 kwietnia 2022
Time: 00:00 - 00:00
Wernisaż | Wystawa
PLAKACISTA
Zapraszamy wszystkich naszych widzów, miłośników sztuki a zwłaszcza malarstwa, grafiki i POLSKIEJ SZKOŁY PLAKATU na wystawę plakatów autorstwa wybitnego malarza Sławomira Lewczuka.

Wystawę  można oglądać w foyer oraz galerii teatru Scena Supernova podczas wydarzeń.
W każdy poniedziałek w godzinach 18:00-20:00 zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po wystawie prowadzone przez córkę artysty Aldonę Ibek.
Wernisaż wystawy odbył się 28.08 o godzinie 18, towarzyszyła  mu bardzo ciekawa dyskusja z udziałem gośćmi w sali teatralnej.  Wspominano  osobę artysty i rozmawiano o realiach i praktyce polskiego malarza plakacisty lat 60,70 i 80 ubiegłego wieku.
Na wystawie są prezentowane plakaty teatralne jak również projekty plakatów oraz plakaty propagandowe.

 

SŁAWOMIR LEWCZUK (ur. 12 listopada 1938 w Czerkasach na Wołyniu, zm. 25 stycznia 2020 w Krakowie) – polski architekt, malarz, rysownik, grafik i scenograf. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz w pracowni prof. Krchy na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1957–1965. Od 1966 roku tworzył w zakresie malarstwa, grafiki, rysunku i scenografii. Brał udział w 10 wystawach międzynarodowych oraz w kilkudziesięciu wystawach za granicą. Miał 44 wystawy indywidualne oraz brał dział w ponad 150 wystawach krajowych i środowiskowych. Współpracował artystycznie z wydawnictwami, redakcjami i teatrami w kraju oraz za granicą. Zdobył 25 nagród i wyróżnień w konkursach i imprezach plastycznych, w 2019 roku został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju oraz w prywatnych w kraju i za granicą.

 

We invite all our viewers, lovers of the arts, especially painting, graphics and the Polish School of Posters to the poster exhibition by the outstanding painter Sławomir Lewczuk.

 

The exhibition can be viewed in the foyer and gallery of the Scena Supernova theater during the events opening the theater season 2021-2022 in September and October

 

The vernissage of the exhibition will take place on August 28 at 6 p.m., it will be accompanied by a discussion with invited guests in the theater room. We will remember the artist and talk about the realities and practice of the Polish poster painter of the 60s, 70s and 80s of the last century.

 

The exhibition will feature theater posters as well as poster designs and propaganda posters.

 

Sławomir Lewczuk (born in 1938 in Cherkasy, Volhynia, died in 2020 Krakow, Poland) - He studied at the Faculty of Architecture of the Cracow University of Technology and in the studio of prof. Krchy at the Faculty of Painting of the Academy of Fine Arts in Krakow in 1957-65. Since 1966, he has been working in the field of painting, graphics, drawing and scenography. He took part in 10 international exhibitions, including: VI International Print Biennale in Krakow; III and IV International Biennial of Painting in Košice (Czechoslovakia); VIII, IX, X International Poster Biennale in Warsaw; 4th International Poster Biennale - Lahti (Finland); 4th International Poster Triennial in Mons (Belgium); VIII International Poster Triennial - Toyama (Japan). His achievements include 35 individual exhibitions in Poland and abroad, participation in dozens of exhibitions abroad, as well as participation in over 150 national and environmental exhibitions. His works are in museum collections in Poland and in private collections in Poland and abroad.

Supernovy rok vol.2 | Sylwester w teatrze

Start date: 31 grudnia 2019
End date: 1 stycznia 2020
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Komedia | Koncert | Performance | Spotkanie | Wernisaż | Wystawa

Zawieszeni w otchłani kosmicznej niniejszym ogłaszamy:

Supernovy rok vol.2 | Sywester w Teatrze

19.00 - 20.00 / Spektakl improwizowany
21.00 - 23.00 / Talk Show
23.00 - xx.xx Koncert Jakuba "Żmija" Zeliny i przyjaciół + embniarski Jam


Do ostatka sił,
Do ostatniej kropli wody,
Do przepalenia ostatniego elektrycznego grzejnika

Naszymi gośćmi będą:

Maciej Kaczka Zimowski
- ornitolog, biznesmen,
poeta, pieśniarz, cyklista i skandalista

Krzysztof Korczyński
-ur. 1 maju 1945 w Krakowie niedokończony psycholog,
skończony plastyk, rymopisarz

W plani piosenki, poezje, wernisaż ikon!

¡Uwaga!

Bilety dostepne są w super cenie!

80zł/osoba
- wliczamy w koszt: ciepły posiłek i beczkę wody, również można przynieść także swoje jedzenie oraz alkohol.

 

Vacuum Cleaner – wernisaż Agnieszki Kotarby

Date: 18 stycznia 2019
Time: 00:00 - 00:00
Wernisaż

VACUUM CLEANER — AGNIESZKA KOTARBA — SCENA SUPERNOVA
(Wernisaż 18.01. Wystawa dostępna przez dwa miesiące.)

„Vacuum Cleaner" to wystawa prac młodej artystki Agnieszki Kotarby, na której zaprezentowane zostaną dzieła powstałe w latach 2013 – 2018. Ich wspólnym mianownikiem jest temat relacji międzyludzkich, ich ambiwalentności — z jednej strony potrzeba kontaktu, a z drugiej poszukiwanie pustki, spokoju, „wyczyszczenia“ przestrzeni emocjonalnej.

To swoista walka pomiędzy Horror, a Amor Vacui. Absolwentka krakowskiego ASP poprzez swoje prace stara się zaprosić nas do spotkania z samym sobą, do zderzenia się z otaczającym nas zewsząd nadmiarem rzeczy oraz emocji.

Artystka dzięki przedstawieniu fragmentów kobiecego ciała — zwłaszcza nóg, dłoni, torsów, odcina się od konkretyzowania i personalizowania prezentowanych postaci, pozwalając odbiorcy na utożsamienie się z poruszanymi przez nią problemami. Samotność, potrzeba akceptacji, oddalenie, to stany emocjonalne, które towarzyszą człowiekowi od zawsze. Da się jednak odczuć, że „Vacuum Cleaner" to historia opowiedziana przez kobietę. Widz ma okazję do wyjątkowego doświadczenia sensorycznego, dotykając miękkich, puszystych reliefowych prac, które podkreśla cielesny, „kobiecy” kolor beżu i pudrowego różu. Silną inspirację stanowią dla artystki prace Marii Pinińskiej – Bereś.

Kotarba, bazując na przedstawieniach, które cechuje stałość, harmonia i dążenie do symetrii, namawia nas do introspekcji swojej cielesności, stanu aktualnego, oczyszczenia z nadmiaru. Jednakże ten stan jest chwilowy, ciało nieidealne, a owe tytułowe „wyczyszczenie” jest ulotne. W końcu każda pustka musi zostać kiedyś na nowo wypełniona.

Wystawa towarzyszy spektaklowi „Maraton w Nowym Jorku”. Prezentowane prace, podobnie jak przedstawienie odnoszą się do stanu naszej kondycji fizycznej oraz psychicznej, a zwłaszcza stanów emocjonalnych, relacji międzyludzkich. Te nieidealne-realne przedstawienia ciał w pracach Agnieszki Kotarby korespondują z poruszanymi w spektaklu brutalnymi aspektami fizyczności, pogoni za doskonałością, uzmysławiając nam problem bólu i walki, stale towarzyszącej gatunkowi ludzkiemu.

Właśnie kiedy cierpisz, musisz się zdobyć na wysiłek

„Życie to koszmar. A ty jesteś w środku. Albo mu dopierdolisz, albo ono dopierdoli tobie" – cyt. Maraton w Nowym Jorku.

Urszula Dudek, Agnieszka Kotarba

Metapacek – Super Psychodelic Show

Date: 14 czerwca 2018
Time: 00:00 - 00:00
Location: Gazowa 21
Koncert | Performance | Wernisaż

Zespół Metapacek w czerwcu świętuje pierwszy rok wspólnego grania, dlatego zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, czyli

METAPACEK – SUPER PSYCHEDELIC SHOW!//Koncert


Będzie to wyjątkowe widowisko, na które będą się składać nowe i bardziej znane utwory zespołu, świeże aranżacje i przygotowana specjalnie na tę okazję bogata oprawa wizualna. Będziecie mogli rozsiąść się wygodnie w fotelu Sceny Supernova, zapiąć pasy i wyruszyć z zespołem w psychodeliczną podróż w nieznany punkt w oddali.

Uwaga! Takie przygody mogą odmienić człowieka!

By przygotować uczestników na tak mocne doznania, wydarzenie będzie składać z jeszcze dwóch części:

WERNISAŻ WYSTAWY WERONIKI SZWARNÓG
Weronika Szwarnóg jest autorką całej oprawy graficznej zespołu. Na wystawie w Scenie Supernovej zaprezentuje swoje najnowsze prace.
Wstęp na wystawę jest darmowy.
Więcej informacji wkrótce.

PREMIEROWY POKAZ TELEDYSKU PT. „MOTYLE”

BILETY: 15 złoty

Koncert odbywa się w związku z organizowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe konkursem „Partnerstwo dla Muzyki”

Do zobaczenia!
Andrzej, Filip i Mikołaj

O Metapacu:
Metapacek to kosmiczna maszyna masowego rażenia składająca się z trzech idealnie spasowanych ze sobą części: Filipa, Mikołaja i Andrzeja. Działa intensywnie w Krakowie wykonując muzykę na pograniczu rocka i hiperprzestrzeni. Swoją maksymalną skuteczność osiąga w trakcie pełnych improwizacji występów na żywo, gdzie bez problemu przejmuje kontrolę nad umysłami słuchaczy wywołując na ich twarzach błogie uśmiechy i projektując w ich umysłach wizję ciepłej, nieskończonej przestrzeni. Pomimo rozwoju technologii teleskopowej nie zaobserwowano dotychczas w obszarze Supergromady Laniakea osoby niezadowolonej z koncertu Metapacka.
https://soundcloud.com/metapacek/sets/liveset-radio17

 

Kroniki (nie)codzienne

Date: 2 grudnia 2017
Time: 00:00 - 00:00
Location: Wstęp Wolny
Wernisaż | Wystawa

Wernisaż // Barbara Pieszko

Wystawa prac Barbary Pieszko "Kroniki (nie)codzienne"

Kroniki nie codzienne
To cykl 14 prac:
1. Dziennik podróży
2. Zapiski z ogrodu IV
3. Po drugiej stronie
4. Młyn...
5. Krajobraz odwrotny
6. Salon, wspomnienia
7. Zapiski z ogrodu III
8. Po śladach
9. Zapiski z ogrodu II
10. Pamiątki...
11. Zerwany most
12. Dziennik podróży, zatoka
13. Zapiski z ogrodu
14. List

Barbara Pieszko, malarka, plastyczka

Tworzy rysunki tuszem, będące formą zapisków rzeczywistości.
Ostatnia wystawa prac w Klubie Politechniki śląskiej.

Studia na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Sląskiego, kierunek rzeźba.
Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa na Uniwersytecie Śląskim.
Studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie w zakresie Edukacji Plastycznej.

Barbara Pieszko bpieszko@o2.pl
502 175 738

Wernisaż: 02.12.2017 r. godz. 19.30
Scena Supernova
Kraków ul.Gazowa 21

Po wernisazu zapraszamy na koncert The Poisoned Hearts

Cage sweet cage

Date: 30 września 2017
Time: 00:00 - 00:00
Location: Wstęp wolny
Wernisaż | Wystawa

Wernisaż // Canary Islands in Kraków

Na wystawie “Cage sweet cage” będziemy odkrywać koncepcje i pomysły na rutynę w życiu codziennym z rożnych perspektyw.
“Cage sweet cage " została stworzona przez dwóch artystów:

Olenę Matkowską (1994, Kijów, Ukraina)

Jose Carlos Torres Sánchez (1986, Gran Canaria, Hiszpania).

Podczas otwarcia w skrócie opowiemy o wystawie, potem zaś zapraszamy Cię do wspólnego spędzenia czasu w Scena Supernowa, gdzie można skosztować drinka, posłuchać muzyki i przełamać rutynę.

Mamy nadzieję, że Cię tam spotkamy, zapraszaj przyjaciół (prawdziwych i wyimaginowanych)!

////////
In “Cage sweet cage” we explore the concept and ideas around the routine in the daily life from a different perspective.
"Cage sweet cage” is created by two artist:

Olena Matkowska (1994, Kyiv, Ukraine)
Jose Carlos Torres Sánchez (1986, Gran Canaria, Spain).

During the opening we will shortly introduce the exhibition, after we invite you to spend some time together in Scena Supernova, where you can have some drinks, enjoy the music and break the routine.

We hope to see you there, feel free to invite your friends
/////

Kiedy: 30.09 godz. 19-23:00
Gdzie: Scena Supernova, ul. Gazowa 21
Bilety: Wstęp Wolny

Same (w) sobie

Date: 23 września 2017
Time: 00:00 - 00:00
Location: Wstęp wolny
Wernisaż | Wystawa

Wernisaż //  Andrzej Dromert

Wernisaż wystawy rzeźby Andrzeja Dromerta z krakowskiego ASP.

Jak pisze autor na temat pojęcia portetu:
1. Etymologia słowa "portret"- wywodzi się z j. Łacińskiego słowa "protraho", "protraxi", "protractum", bezokolicznik "protrahere"- co oznacza :
- wyciągać, wywlekać, zmusić, wydobyć na jaw, "wyjawić"

Słowo "wyjawić" wydaje mi się najbliższym istoty, choć ma aspekt dokonany, co zamyka portet/ dzieło jako skończony, jakby wyjawiał jedną i prawdziwą.. co? (Tajemnicę, Prawdę, istotę, ideę).

Chociaż "wyjawić" zdaje się również być zbyt konkretne- czegoś nie znamy i nagle poznajemy i wszystko jest jasne- wyjawione.
Bliższa istoty byłaby zmiana na aspekt niedokonany- wyjawiać (a nawet jawić), bo dzieło wydarza się jako coś co wyczuwamy że jest, ale nie wiemy czym jest.

Kiedy: 23.09 godz. 19:00
Gdzie: Scena Supernova, ul. Gazowa 21
Bilety: Wstęp wolny

Architektura zmysłów // wernisaż vol. 2

Date: 17 lipca 2017
Time: 00:00 - 00:00
Location: Wstęp Wolny
Wernisaż | Wystawa

Wernisaż // Patrycja Wróbel + Agata M. Skrzypek

"powracamy do krakowa// z kobiecą i sensualną

nas bardzo ważną// wystawą zdjęć

nas - nas dwie właśnie - na ogół złapać można w jakimś „pomiędzy”// pomiędzy miastami, pracami, zajęciami, projektami, marzeniami, problemami innymi -ami i codziennością// wystawa także pojawi się i zaraz zniknie – jak temat kobiet w debacie publicznej// zdjęcia natomiast nie powstały pomiędzy// wzięły się z bardzo konkretnego zmęczenia i braku// zmęczenia gniewem, sytuacją polityczną i kulturalną, dopominania się o równość i prawo do własnego ciała, o kobiecość// z braku pewności siebie, niezależności i poczucia, że możemy coś zmienić i zdziałać// jak długo jeszcze mamy udowadniać swoją wartość i podmiotowość? ile jeszcze będziemy ukrywać emocje?// powiedziałyśmy temu stanowcze dość!// efektem wielu rozmów i pewnego zimowego spotkania są zdjęcia// przekornie ujawniamy inną stronę kobiecości - wycofaną, delikatną, sensualną - wyzbytą sprawczości, pożyteczności i erotyzmu// opowiemy wam o tym pomiędzy//

będziecie?
A//P"

 

Wystawa potrwa do 30go lipca