Maraton w Nowym Jorku

Eduardo Erba “Maraton w Nowym Jorku” 

Zwykłe spotkanie, trening, przeradza się nieoczekiwanie w spotkanie na granicy dwóch światów.

Dwóch przyjaciół umawia się na trening: chcą wystartować w maratonie w Nowym Jorku. Biegną, rozmawiając o kobietach, sporcie, filozofii, wspólnych wspomnieniach.

Steve wydaje się prawdziwym twardzielem, wierzącym w kult siły i sprawności fizycznej, Mario, pełen wątpliwości i wahań, nie nadąża za przyjacielem;

Maraton w Nowym Jorku to sztuka w której aktorzy zmuszeni zostali do sportowego wyczynu. W trakcie symulowanego biegu, dialogują, grają, biją się, wciągając widzów siedzących na wygodnych fotelach w ich sprawy życiowe i lęki egzystencji. Bieg nie jest tylko wyczynem, lecz walką z własną niewiarą i słabością.

Marzenie o zwycięstwie zamienia się walkę o zwycięstwo za wszelką cenę…

Dramat Eduardo Erby po raz pierwszy na polskich scenach.

Reżyseria, światło: Jakub Kowalik
Muzyka na żywo: Janek Rusin
konsultacje choreograficzne: Małgorzata Haduch
Tłumaczenie: Monika Woźniak

Występują:
Mario: Łukasz Leśniewicz
Steve: Krzysztof Drozdowski

Projekt plakatu: Adrianna Szadzińska

Recenzja Ujot.fm i wywiad z twórcami:
http://ujot.fm/maraton-w-nowym-jorku-na-scenie-supernova/

Recenzja z blogu Kibic Teatralny:
https://kibicteatralny.blogspot.com/…/maraton-w-nowym…


Edoardo Erba urodził się w Pawii koło Mediolanu w 1954 roku. Studiował na Uniwersytecie w Pawii i Piccolo Teatro w Mediolanie. Mieszka w Rzymie. Jego dramaty wystawiano na jednych z najlepszych włoskich festiwali: Biennale w Wenecji, festiwalu Taormina, festiwalu Montepulciano, festiwalu Todi. Jego teksty wielokrotnie pojawiały się też na deskach prominentnych włoskich teatrów.
Erba jest laureatem najważniejszych nagród przyznawanych włoskim dramaturgom (Olimpici del Teatro, Riccione, Idi, Candoni, Salerno).
Maraton w Nowym Jorku, jego najbardziej znane dzieło, zostało przetłumaczone na 17 języków i opublikowane w 7 krajach. Po raz pierwszy wystawiono go w Parmie w 1993 roku, rok po otrzymaniu Premio Candoni. Następne przedstawienia odbywały się w Londynie, Edynburgu, Wellingtonie NZ, Sydney, Bombaju (tłum. Colina Teevana), Bostonie USA (tłum. Israela Horowitza), Barcelonie, Buenos Aires, Rio De Janeiro, Zagrzebiu, Sofii, Tel-Avivie, etc. Ponadto Erba wykłada na Uniwersytecie w Pawii oraz na Accademia Nazionale d’Arte Drammatica Silvio D’Amico w Rzymie. Erba jest także autorem dramatów dla teatru telewizji i radia..