Opowieść wigilijna

“Opowieść wigilijna” na postawie opowiadania Charlesa Dickensa

Historia, w której baśń miesza się z rzeczywistością, fantazja z realnością, gdzie mityczne postacie występują obok ludzi, w finale Dobro zwycięża Zło, a występek zostaje ukarany, znana jest na całym świecie. To “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa.  Cud przemiany chciwego starca w dobrego człowieka w noc Bożego Narodzenia znają wszyscy.

Ta historia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, czytana dzieciom przez rodziców i była wielokrotnie ekranizowana. Może się wydawać, że nic nowego nie da się o tym opowiedzieć na scenie.

Ale spróbowaliśmy…

Teatr Scena Supernova prowadzony przez Jakuba Kowalika i znajdujący się w samym sercu Krakowa, od wielu lat jest ośrodkiem twórczej wolności i eksperymentu. Tutaj poszukuje się technik scenicznych, które wywołują głębokie emocje i pozostawiają znaczący ślad w pamięci widzów.

W tym projekcie naszymi aktorami są młodzi Ukraińcy, dla których z dnia na dzień pytania o życie i śmierć, wady i cnoty zmieniły się z odległych prawd książkowych w surową rzeczywistość. A jednocześnie Boże Narodzenie to dla nich czas nadziei i magii podobnie jak dla ich rówieśników w innych krajach. Na scenie ukraińskiej młodzieży towarzyszy doświadczony aktor Krystian Gut wcielający się w rolę Ebezenera Scrooge’a.

Spektakl przepełniony jest młodzieńczą energią, radością i świąteczną atmosferą. Czytanie ulubionych klasyków przez nowe pokolenie pozwala zrozumieć, że życie toczy się dalej, ale wartości się nie zmieniają.

Adaptacja i reżyseria: Jakub Kowalik

Produkcja: Olena Ivanowa

Scenografia: Paweł Łubkowski

Muzyka: Jakub Zielina

Kostiumy: Klaudia Hegab

Ruch sceniczny: Małgorzata Haduch

Oprawa graficzna: Daryna Smytska

Światło i dźwięk: Agata Toporek

Osada:

Krystian Gut jako Ebenezer Scrooge

Polina Bila, Michaił Browko, Yelyzaweta Elert, Paweł Kotov, Alina Lazebna, Bohdana Onyshchenko, Julianna Sokur, Yelyzaveta Telnykh,

Danylo Veselov

Głosy: Paulina Dyl, Katarzyna Gazdowicz, Jakub Kowalik, Piotr Piecha, Bartosz Rułka.

Zdjęcia: Piotr Werewka