HCM – performatywne czytanie w ciemności

Date: 1 lipca 2023
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Performance

HCM – performatywne czytanie w ciemności w Krakowie

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu wspólnie z Plaża i Ciemnia oraz Sceną Supernova zapraszają do Krakowa na performatywne czytanie w ciemności realizowane
na podstawie prozy eksperymentalnej Andrzeja Urbańskiego pt. HCM.

„Jeżeli ktoś nie wiedział dotąd, jak działa sprzężenie myśl-umysł-rzeczywistość, to słuchając prozy-nieprozy Andrzeja K. Urbańskiego może to lepiej zrozumieć. Jak mówił Gurdżijew – człowiek-maszyna nie może nic czynić. Wszystko mu się zdarza. Na nic nie ma wpływu. Nie widziałem dotąd dosadniejszej artystycznej ilustracji tej metafory. To co jest w nas mechaniczne (umysł), zawsze oczekuje od życia i sztuki jakiegoś efektu, puenty i organizuje rzeczywistość w wyobraźni pod te założenia, we wszystkim doszukując się sensu”.

Maciej Milach

Tekst: Andrzej Urbański
Głos
: Orfeusz Jakubiszyn
Dźwięki i reżyseria: czervo01

 

Informacja o twórcach:

 

Marcin Czerwiński (czervo01) – Marcin Czerwiński (czervo01) – literaturoznawca, autor projektu teatralnego „Ciemnia” i strony literackiej plazaciemnia.pl. Założyciel i przez dwie dekady szef pisma „Rita Baum”. Wydał książki o literaturze: Smutek labiryntu (2013), Maszyna przecząca (2014), zredagował zbiór Od antropozofii po Schulza (2016). Autor książki poetyckiej Miniaturzyści esperanto (papierwdole, 2020). Zajmuje się antropologią literatury i przygotowuje książkę o Stanisławie Przybyszewskiej. Mieszka we Wrocławiu.

fot. Paweł Zasada

 

Andrzej Urbański (ur. 1963) – zajmuje się wideo, instalacją, malarstwem, fotografią, rzeźbą oraz książką artystyczną. Od 1988 roku swoje prace prezentuje na wystawach, pokazach oraz najważniejszych festiwalach filmowych i sztuki mediów, m.in. w ramach Biennale Sztuki Mediów WRO we Wrocławiu (regularnie od 1991 roku.), N.E.W.S. Baltic Art Biennale (Szczecin, Ryga, Visby 1999-2000), Image Forum Festival (Tokio, Yokohama, Kioto, Fukuoka, 2002), International Rotterdam Film Festival (2002), Warsaw Electronic Festival (2003), a także m.in. w Muzeum M. Chagalla w Witebsku, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Museum Moderner Kunst Ludwig Stiftung oraz w Kunsthalle w Wiedniu, w galeriach Bunkier Sztuki w Krakowie, Wozownia w Toruniu, Kronika w Bytomiu, BWA we Wrocławiu i Zielonej Górze, Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku. Jego prace wideo powstawały we współpracy z ośrodkami Telewizji Polskiej we Wrocławiu i Szczecinie, są częścią wielu kolekcji. Juror pierwszej polskiej edycji festiwalu The One Minutes (2006). Laureat drugiej nagrody Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO (1999) oraz Wyróżnienia Honorowego Międzynarodowego Festiwalu transmediale w Berlinie (2003); w roku 2010 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje we Wrocławiu, gdzie kontynuuje swój wieloletni projekt „Widok bez okna”.

fot. Paweł Zasada

Orfeusz Jakubiszyn – aktor, performer. Związany z niezależnymi grupami artystycznymi Wrocławia. W latach 80. z Pomarańczową Alternatywą brał udział w nieformalnych działaniach parateatralnych i literackich. Adept Studia Pantomimy przy Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, uczeń wydziału aktorsko-wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Formy, Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Studiem Matejka, Instytutem Grotowskiego, Więcej niż Teatr, Te-O-Ka. Uczestnik warsztatów z obszarów teatru fizycznego, improwizacji, butoh, dramatu, teatroterapii, terapii uzależnień. Wolontariusz Domów Pomocy Społecznej.

fot. Paweł Zasada

 

proj. artau

Producenci i organizatorzy:
Plaża i Ciemnia || plazaciemnia.pl (Marcin Czerwiński)
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Spektakl dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Organizatorzy wydarzenia:

Fundacja CDN


plazaciemnia.pl (Marcin Czerwiński)

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego

IMPRO SUPERNOVA: Otwarta Scena

Date: 18 lipca 2021
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Komedia
Witamy Witamy
Impro świat na Zyblikiewicza ma się całkiem nieźle- Mamy za sobą debiuty jak i występy doświadczonych zespołów liczne warsztaty a nawet pokaz po warsztatowy a więc pora się odprężyć:

IMPRO SUPERNOVA
Reaktywacja!
Zapraszamy nie tylko Fanatyków impro
Otwarta Scena to najprostsza metoda na to, żeby dostać się na scenę! Prowadzący przedstawia zasady gry, Ty zgłaszasz się, słyszysz okrzyk „trzy dwa jeden impro” i zaczynamy zabawę! Pamiętaj, możesz wszystko, totalnie na luzie i spontan możecie wejść na scenę ale jak najbardziej możecie przyjść też po to, żeby obejrzeć fajne impro 🙂
Impro to taki teatr bez przygotowania- nie będzie scenariusza ani jasnego podziału na występujących i publiczność ponieważ wszyscy będziemy się wspólnie bawić- impro to taka zabawa, jak dzieciaki na podwórku się bawią- na przykład w sklep- i to jest Impro!
Będziemy grać w gry, czyli takie zabawy- które mają zasady najprostszy przykład: „Tylko pytania”- uczestnicy mogą posługiwać się w swojej scenie tylko pytaniami ale będziecie też mogli zagrać w całkiem swobodnej scenie Inspirowanej słowem kluczem- Taka gra czy scenka może trwać trzydzieści sekund a może i trzy minuty mogą uczestniczyć w niej dwie trzy cztery a nawet pięć osób
Zabawę poprowadzą dwaj znani Impro Ogarniacze z Krakowa podpowiedzą, pomogą, pokażą i objaśnią 🙂
Alan Szymula & Michał Iwanicki
Chcecie wcześniej zobaczyć jak to wygląda? Możecie po prostu wpisać w wyszukiwarce Improv Comedy i pooglądać filmiki 😉 Polecam!
Bileciki 15zł do kupienia na miejscu lub online

Supernovy rok vol.2 | Sylwester w teatrze

Start date: 31 grudnia 2019
End date: 1 stycznia 2020
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Komedia | Koncert | Performance | Spotkanie | Wernisaż | Wystawa

Zawieszeni w otchłani kosmicznej niniejszym ogłaszamy:

Supernovy rok vol.2 | Sywester w Teatrze

19.00 - 20.00 / Spektakl improwizowany
21.00 - 23.00 / Talk Show
23.00 - xx.xx Koncert Jakuba "Żmija" Zeliny i przyjaciół + embniarski Jam


Do ostatka sił,
Do ostatniej kropli wody,
Do przepalenia ostatniego elektrycznego grzejnika

Naszymi gośćmi będą:

Maciej Kaczka Zimowski
- ornitolog, biznesmen,
poeta, pieśniarz, cyklista i skandalista

Krzysztof Korczyński
-ur. 1 maju 1945 w Krakowie niedokończony psycholog,
skończony plastyk, rymopisarz

W plani piosenki, poezje, wernisaż ikon!

¡Uwaga!

Bilety dostepne są w super cenie!

80zł/osoba
- wliczamy w koszt: ciepły posiłek i beczkę wody, również można przynieść także swoje jedzenie oraz alkohol.

 

Jakkolwiek w Supernovej! Gościnnie: Beata Bogdanowicz!

Date: 27 listopada 2019
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Komedia

Wystąpi Grupa Jakkolwiek
oraz
gościnnie Beata Bogdanowicz! (grupa Z Trzy Kawki, Pandora Art)

SPEKTAKL W 100% IMPROWIZOWANY
Nie mamy scenariusza, nie mamy planu - to widzowie zdecydują o czym będą te niepowtarzalne historie!

27 listopada (środa) Scena Supernova (ul. Gazowa 21)
Godzina: 20:00
Bilety (10 zł) na miejscu przed spektaklem.

 

Impromitacja

Date: 19 maja 2019
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Komedia

Impromitacja to autorski projekt improwizowanej próby z publicznością, spektaklu, który nigdy nie będzie miał premiery, bowiem rutyna niszczy zdrowy śmiech i spontaniczne reakcje.

Celem projektu jest istnienie na scenie, a także przełamanie barier, karier, różnic i Kuźnic. Projekt realizowany jest przy współudziale publiczności. Zakłada możliwość wzięcia udziału w poszczególnych scenkach, scenach i etiudach. Dla nieśmiałych jest opcja pantomimiczna, bez użycia słów i wulgaryzmów.

Przewidywane rezultaty:
Zmniejszenie poziomu kortyzolu we krwi.
Zwiększenie znaczenia poczucia abstrakcji.
Możliwość znalezienia pointy.

Piotr Boruta – Artysta. Wychowany na filmach z Luisem de Funes, podążał wytyczonym przez niego szlakiem, aż zdał egzamin na aktora lalkarza przed Pinokiem, Kubusiem Puchatkiem i Kulfonem. Po nieudanych próbach w dramatach szekspirowskich został brzuchomówcą. Podkładał głos w etiudach pantomimicznych u Elżbiety Pasteckiej. Milczał na seansach spirytystycznych i procesie Kafki. Po nieudanym przemycie poczucia humoru do Chin nawrócił się na Narcyzm. Jego hobby to patrzenie w sufit, eksploracja pustych kieszeni i poszukiwanie wygód. Stan cywilny – w związku frazeologicznym.

Free The Dance/ KIO/ Spółdzielnia Muzyczna

Date: 26 marca 2019
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Koncert | Taniec
Free The Dance/ KIO/ Spółdzielnia Muzyczna
 
Trzy mocne krakowskie grupy improwizatorów spotykają się we wspólnym wieczorze na Scenie Supernova!
 

Z inicjatywy Gosi Haduch, Spiritus Movens wieczoru, zapraszamy Was na nieprzeciętne doświadczenie komponowania w czasie rzeczywistym, gdzie muzyka, ruch i głos, budują jedyny w swoim rodzaju performance.
 
Zaproszeni artyści mają różnorodne i bogate doświadczenie w improwizacji, a tym razem na scenie pojawią się nowe, premierowe składy! Zobaczymy niezastąpioną Marię Mavridou (Grecja/Holandia), której poprzednie występy zapierały dech..
 
Warto wspomnieć, że obecnie Scena Supernova jest jedynym miejscem w Krakowie, gdzie cyklicznie pokazywany jest program improwizacji muzyczno-tanecznych.
 
Czekamy na Was, bo o tym się nie da pisać! trzeb to poczuć, powąchać, otrzeć się, usłyszeć i wybrzmieć...
 
Taniec:
Katarzyna Firlej
Małgorzata Haduch
Maria Mavridou
Jan Lorys
 
Muzyka:
Paulina Owczarek (saksofon)
Michał Lazar (gitara)
Małgorzata Mikulska (flet)
Wiktor Krzak (fagot)
Liliana Zieniawa (wibrafon)
Bilety 25zł/15zł do kupienia online lub przed pokazem

PLAC ZABAW #6 // Nowica 9 // Duszan B // freeimprodżemsesja

Date: 22 marca 2019
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Koncert

UWAGA, POZOR ! 22-go marca o godzinie 21.00 kolektyw NPZM otwiera szósty PLAC ZABAWieczór z muzyką improwizowaną na Supernovej Scenie przy ulicy Gazowej 21 (wejście od podwórka).

A co się będzie grało panie dziejku?

Około g.22 - legendarny zespół z Beskidu Niskiego - na placu zagra
NOWICA 9 ! Przyjadą w szerokim około 10-osobowym składzie!
Nie całkiem przypadkowo jeden z filarów załogi, kolega Astek obchodzi tego dnia urodziny. Co to implikuje, bez trudu wyobrazi sobie każdy kto bywał w Nowicy na wydarzeniach kulturalnych i towarzyskich.
A wcześniej wystąpi zespół Duszan B. z Biłgoraja
w skrócie plan tak

wstęp" 6zł

 

Cinema Disco – improwizowana komedia muzyczna!

Date: 2 lutego 2019
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja

Zapraszamy na CINEMA DISCO - komediowy spektakl muzyczny!

W CINEMA DISCO tworzona "tu i teraz" fabuła splata się z improwizowanymi piosenkami. Scenom towarzyszy muzyka na żywo. Koncert? Komedia? Musical? CINEMA DISCO!

CINEMA DISCO tworzą Maciek Kaczyński, Grzesiek Uzdański i Herbert Makuch, improwizatorzy i muzycy zespołów Extra, Ryby, Mama Selita. Na co dzień związani z warszawską sceną komedii improwizowanej Resort Komedii.

MUSICIE TO ZOBACZYĆ!

KIEDY: sobota 2.02, godzina 21:30
GDZIE: Scena Supernova, ul. Gazowa 21 (na Kazimierzu)
Bilety: 15 zł do nabycia przed wydarzeniem lub online

Free The Dance

Date: 16 listopada 2018
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja

Free The Dance
Adam Nyk i Maria Mavridou
Małgorzata Haduch i Paulina Owczarek

Bilety 20zł do kupienia przed pokazem

Free The Dance is back!!!

Free The Dance powstało w 2012 roku. Inicjatywa Małgorzaty Haduch łączy muzykę improwizowaną z tańcem współczesnym oraz krakowskich artystów z gościnnymi występami ludzi z całego świata. Wszyscy zaangażowani są w rozwijanie z pasją nurtu improwizacji w muzyce i tańcu. Free The Dance odbywało się cyklicznie do 2014 roku w Klubie Alchemia, potem w kilku letnich odsłonach "Duetów o zmierzchu" w Balu na Zabłociu. Po długiej przerwie z wielką przyjemnością zapraszamy do przywitania przywróconej serii FTD A.D. 2018 właśnie w Supernovej.

A jest i nie byle jaka okazja! w Krakowie gości jedna z najlepszych tancerek improwizowanej sceny w Amsterdamie - Maria Mavridou (NL/GR). Na piątkowym spotkaniu zobaczymy ją w duecie z Adamem Nykiem - po raz pierwszy tych dwoje artystów będzie ze sobą improwizować - czy da się rozdzielić kto robi muzykę, a kto tańczy? Chyba nie, gdyż ta dwójka charakteryzuje się nieograniczoną wyobraźnią i swobodą w podejmowaniu dialogu scenicznego w różnych formach.

Drugi duet to Paulina Owczarek i Gosia Haduch. Dwie krakowskie artystki, których drogi przecinają się wielokrotnie od 6 lat wspólnych projektów, zorientowały się, że ostatnim razem jako duet, występowały 4 lata temu! (z resztą sami zobaczcie ....https://www.youtube.com/watch?v=cOseisa9XI0 ) Dziewczyny w tym czasie rozwinęły skrzydła w swoich fantazjach kompozycji improwizowanych. Pięknie będzie zobaczyć je we wspólnym locie.

Impro Zbiórka Dla Kota I Szczurka

Date: 28 lipca 2018
Time: 00:00 - 00:00
Improwizacja | Komedia

Impro Tacos wraz z przyjaciółmi zaprasza na niepowtarzalne improwizowane show! Już w sobotę 28 lipca możesz wraz z nami wspierać zwierzaki, a jednocześnie się przy tym świetnie bawić! Tym razem gramy dla Fundacja Czarna Owca Pana Kota, która ratuje zwierzęta wszelkiej maści: koty, ptaki, gryzonie i inne stwory.

Nasz spektakl będzie w całości improwizowany. Żadnego scenariusza, wszystko tworzone na żywo na podstawie Waszych sugestii. Co się wydarzy? Jakie zobaczymy sceny, jakie historie? Tego jeszcze nie wiemy - i to jest najpiękniejsze 😀 Na pewno będzie ciekawie, śmiesznie, wzruszająco! Bądź z nami, zróbmy razem piękne rzeczy!

Sobota, 28.07.2018
Godzina 20:30
Scena Supernova, ul. Gazowa 21
Wstęp: 10 zł
(zyski przekażemy fundacji - Fundacja Czarna Owca Pana Kota)